1 chyba, která ničí váš psoas a jak se jí vyvarovat (skvělé zprávy uvnitř)
Hyperlordóza, vyčnívající spodní bříško při celkové štíhlosti, bolesti beder a kolen, i když je nenamáháte, bolestivá menstruace, neustálý nedostatek energie, problémy se sebevědomím.

Mají tyto problémy něco společného až na to, že dokážou dost pokazit život?

Mají. Přičinu.

A to je - problém s psoasom.

Pso... čím, prosím? - zeptáte se.

Za chvíli to vysvětlím. Ale - nejprve - pojďme se podívat, co to je střed těla.
Střed těla: oddělování faktů od fikce
Co vás jako první napadne, když slyšíte "střed těla"? Vyrýsované břišní svaly? Co kdybych vám ale řekla, že je možné mít pekáč buchet a přesto mít celkově slabý kór!

Náš střed těla se skládá z několika vrstev: povrchové (rectus abdominis - "pekáč buchet") a hluboké (což zahrnuje například psoas a pánevní dno).

Hlavní chybou všech milovníků plochého břicha je nekonečné posilování povrchových břišních svalů, aniž by se starali o hluboký střed těla.

Je to jako stavět fasádu bez základů. Možná se to podaří, ale konstrukce se rychle zhroutí.

Všimli jste si někdy, že vás po všech těch "sklapovačkách" bolí záda?

Hluboké svaly středu těla jsou šedým kardinálem, který hraje hlavní roli v tom, jak se cítíte a dokonce jak vypadáte.

Zatímco povrchové svaly přitahují veškerou pozornost, tajemství je toto: právě hluboké svaly umožňují těm velkým vyniknout.

Psoas je takový šedý kardinál. Málokdo o existenci tohoto svalu vůbec ví. Právě tento sval je však klíčový pro kvalitu našeho dýchání, energetickou hladinu, krásné držení těla a zdravá záda.
Co je psoas?
Psoas je sval, který spojuje horní a dolní část trupu a zajišťuje tak vyvážené postavení hrudníku vůči pánvi. Psoas je zodpovědný za vzpřímené držení těla, flexi kyčlí a je také jediným svalem, který se připojí přímo k bránici. Čím slabší nebo kratší je psoas, tím hůře se nám dýchá. A to pak přímo ovlivňuje náš emoční stav a energetickou úroveň.

A další zajímavý bod. Psoasu často říkají "sval duše", a je na to důvod. Základní lidskou emocí je strach. Když cítíme strach, automaticky se chceme schoulit do klubíčka - tímto zachránit životně důležité orgány. A tak dokonce když to neděláme fyzicky, nervový impuls stejně vstupuje do svalových vláken. Sval se stává ztuhlejší a ztuhlejší.

Dobrou zprávou je, že tělo a mysl jsou vzájemně závislým systémem. Pomocí jednoho můžeme ovlivnit druhé.

Velmi dlouho praktikuji aštanga jógu. Druhá série aštanga jógy obsahuje hodně hlubokých záklonů (protažení psoasu). Všimla jsem si, že, obzvlášť na začátku mé praxe, se ve mně po záklonech objevila bouře emocí – vztek, smutek, stesk.

Uvolnění psoas je taková emoční detoxikace. Zbavujeme se potlačených emocí, které už nepotřebujeme.

Protažením nebo posílením psoasu se zklidníme a získáme vnitřní oporu.
Chcete-li zdravý psoas, vyvarujte se této 1 chybě.
Mnoho lidí si myslí, že vše, co by měli dělat pro zdraví psoasu - je ho protahovat.

Shock content: stává se, že důvod, proč vás bolí záda, je až příliš protažený psoas! V tomto případě další protahování váš stav jen zhorší.

Jak tedy poznat, v jakém stavu je váš psoas?

Od 20.2. začne můj nový kurz Psoas Pump. Hned první lekce tohoto kurzu vám pomůže zjistit, jaký je zrovna váš problém a jak jej vyřešit ve prospěch těla i duše. Mimochodem do zítřka máte možnost se na kurz nezávazně předem přihlásit.

Všichni registrovaní účastníci ode mě zítra obdrží ty nejlepší podmínky účasti!
A zatím několik jednoduchých tipů:
Pokud máte hyperlordózu, s největší pravděpodobností máte psoas zkrácený a přetížený. V tomto případě byste měli věnovat pozornost uvolnění psoasu a jemnému posílení přímých břišních svalů (ale ne sklapovačkami, prosím!)
Pokud naopak máte až moc "plochá" záda bez přirozené lordózy, znamená to nejspíše, že vá psoas je až moc roztažený

Často to mají zrovna ty, kteří sedí celý den. V tomto případě je třeba věnovat pozornost posílení a mobilitě psoasu.
Stává se také, že psoas je obojí roztažený a napjatý. Nejčastěji se to týká lidí se sedavým zaměstnáním, kteří po celém dni sezení pak v posilovně pumpují hýždě a pekáč buchet. V tomto případě nejprve je potřeba uvolnit tyto povrchové svaly a teprve poté trénovat sílu a mobilitu psoasu.
Co s tím?
Jsem pro komplexní přístup! Ve všech případech bych doporučila zařadit vyváženou kombinaci cviků na mobilitu, sílu a uvolnění psoasu. Proporci těchto cviků můžete pak mírně upravit v závislosti na vašem problému. Zároveň nezapomínejte na uvolnění hýžďových svalů a mírné posílení přední břišní stěny.

Příklady ásan pro psoas:

Virabhadrasana A a výpady – protažení
Shalabhasana a variace - mobilita
Utthita hasta padangushtasana, navasana - síla

Chcete-li zlepšit zdraví svého psoasu praxí, která vás bude bavit, koukněte se na předběžnou registraci na kurz Psoas Pump začínající 20.2.

Díky tomuto kurzu pomocí jednoduchých technik nejdřív zjistíte, jaké cviky jsou nějvhodnější zrovna pro vás, dozvíte se informaci o anatomii psoasu v zajímavém formátu a samozřejmě získáte lekce jógy pro komplexní péči o sval duše.
Každý, kdo se přihlásí, obdrží ode mě zítra nejlepší podmínky pro účast v kurzu! Takový Valentýnský dárek pro vás a váš psoas :)