Koučink

Aštanga pro začátečníky. Stereotypy o aštanga vinyasa józe

Jedním z nejčastějších stereotypů o ashtanga józe je, že je to prý jóga pouze pro mladé flexibilní krasavce. Když zadáte do vyhledávače dotaz "aštanga" okamžitě uvidíte videa s božsky krásnými praktikujícími, takže lidé, kteří nemají v daném tématu zrovna přehled, snadno nabydou dojmu, že člověk musí mít za sebou zkušenosti z profesionálního sportu, aby se nemusel stydět přijít na lekci aětangy

Jen máloco může být vzdálenější realitě.

Aštanga jóga je přívětivý styl pro začátečníky.

Aštanga totiž není jóga pro pokročilé. Aštanga je jóga pro disciplinované, nezávislé a pozorné

Aštanga se DOKONALE hodí pro začátečníky.

6 důvodů, proč by se začátečníci neměli bát aštangy:
1. Aštanga je samostatná praxe.
Aštanga jóga se tradičně praktikuje ve stylu Mysore. To znamená, že každý student dělá praxi podle svých znalostí a schopností. Funguje to takto. Když přijdete na Mysore lekci poprvé, učitel vám vysvětlí, jak správně dýchat a ukáže pozdravy slunci. Na další lekci se zase naučíte několik dalších pozic. uděláte to, co jste se naučili na té první, a pak vám učitel přidá několik stojných pozic. Na další zase dostanete ještě pár. A tak dále. Ve své praxi postupně postupujete dopředu - každý člověk svým vlastním tempem, podle svých schopností.
Na skupinových lekcích jiných jógových stylů začátečníci často cítí, že nemají nutný základ, bázi. V aštanze tomu tak není. Dbáme se o silný základ a teprve potom stavíme krásný a pevný dům naší praxe. Pokud se zrovna nemáte možnost zúčastnit Mysore lekcí ve studiu, pravidelně učím třítýdenní online kurzy, které fungují stejným způsobem. Postupně se společně učíme polovinu první série ve všech nuancích společně, a to pomocí instruktážních videí a online setkání.
2. Cvičíte ve svém vlastním tempu a podle toho, jak se cítíte.
Nemusíte se přizpůsobovat celkovému tempu skupiny a dělat to, co učitel ukazuje všem současně. V některé dny možná budete mít energii jen na pozdravy slunci a shavasanu, v jiné dny hravě uděláte celou sérii. Aštanga je především o pravidelnosti. A abyste udrželi praxi po celý život, musíte se naučit naslouchat sami sobě.
3. Učitel vás slovně a fyzicky opravuje.
Na «běžné» lekci jógy musí učitel neustále předvádět ásany a nemá fyzicky čas na opravu jednotlivých studentů. Mysore lekce je jiná. Toto je individuální lekce ve skupinovém formátu. Vždy se můžete přímo obrátit na učitele a on může opravit vaši techniku. Vyhýbáte se chybám, zraněním a zefektivňujete praxi. Online to také skvěle funguje.
4. Můžete přizpůsobit ásany vlastnostem vašeho těla a stavu.
Učitel vám ukáže, jak na to. Pamatujete si, že aštanga je celoživotní praxe? Naše tělo a podmínky se neustále mění, ale i přesto si můžeme zachovat praxi právě díky tomuto principu.
5. V praxi postupujete tak rychle, jak potřebujete.
Postupně se učíte první sérii, pak stejným způsobem postupně přecházíte do druhé. Vaše tělo se přizpůsobí praxi. To, co vám dříve připadalo jako nedosažitelné, se najednou začíná dařit, praktikovat je snazší. Právě v tuto chvíli učitel vám přidává nové výzvy. V aštanze je celkem 6 sérii. To určitě postačí minimálně na jeden život
6. V aštanga józe panuje neuvěřitelně silný duch komunity.
Díky této podpoře je možné z praxe udělat pravidelný celoživotní rituál a navázat nová přátelství
Není to ale tak růžové a jednoduché. Aštanga od vás vyžaduje disciplínu. Nebude vám vyhovovat, pokud

  • se nechýstáte praktikovat pravidelně,
  • nemáte rádi svobodu a nezávislost
  • nejste připraveni nést odpovědnost za sebe
  • vnímáte jógu jako workout a nestojíte o koncentraci a vnímavost
Aštanga není o Vaší fyzické úrovni pokročilosti. Aštanga je o tom, jak se k praxi jógy stavíte.

Pokud volíte svobodu, rozvoj a disciplínu, zúčastněte se online kurzu pro začátečníky

Namaste a uživejte si praxi!