Koučink

Ashtanga Vinyasa jóga - co to je?

Co je Ashtanga Vinyasa jóga
Ashtanga Vinyasa jóga - je styl jógy, kde z jedné ásany (polohy) do druhé přecházíme pomocí vinyasy (dynamické sestavy), což přispívá k zahřátí a detoxikaci celého těla. Mezi charakteristické rysy Ashtanga Vinyasa jógy patří použití specifického dýchání Ujjayi a nasměrování pohledu do určitých bodů v různých polohách, což přispívá k rozvoji větší koncentraci u praktikujícího. Postupem času se z praxe nakonec stává určitý druh meditace v pohybu. Ashtanga vinyasa je také charakterická tím, že obsahuje několik sérií, které praktikující postupně zvládá. Lekce ve stylu Mysore je tradiční způsob učení ashtanga vinyasa jógy. Zásady, na nichž jsou založené lekce v Mysore stylu, jsou stovky a možná tisíce let staré. Na hodinách Mysore každý student praktikuje určitou sérii pozic na vlně svého vlastního dýchání v přítomnosti učitele, který mu dopomáhá v pozicích anebo dává nové pozice či doporučení. Učitel pracuje s každým studentem individuálně, postupně přidává pozicie, s ohledem na současný stav každého praktikujícího. Koneckonců, každý z nás je jedinečný, tělo a mysl každého z nás má své unikátní vlastnosti, které je potřeba v praxi zohlednit. To je důvod, proč ashtanga vinyasa jóga je vhodná naprosto pro všechny, navzdory své zdánlivé fyzické náročnosti. Každý student si ji může přizpůsobit svému současnému stavu, hledat svou vlastní cestu. Mysore lekce jsou vhodné pro studenty všech úrovní pokročilosti.
Ashtanga Vinyasa jóga - kurz pro začátečníky
Jako začátečník můžete začít svoji praxi rovnou z mysore lekcí.
Avšak ze zkušenosti vím, že hodně lidí mají z takovýchto lekcí strach. Že prý vůbec nebudou vědět, co mají dělat.
Určitě to tak není. Stejně ale vím, že mi hodně z vás nebudete věřit :)
Právě z tohotu důvodu pravidelně pořádám speciálné začátečniké kurzy. Co můžete na takovém kurzu očekávat?
✅ důležité základy teorie a filozofie jógy obecně a ashtanga vinyasa jógy jako jeji součásti
✅ podrobné vysvětlení základních principů: dýchání, koncentrace
✅ naučíme se první polovinu Primary Series (do navásany)
✅ podrobné vysvětlení pozic s důrazem na anatomicky správné provedení a vyhnutí se nejčastějším chybám
✅ what's app chat pro účastníky kurzu se studijními materiály

Termíny nejblížších kurzů naleznete zde
Poprvé na józe.
Co si vzít s sebou?
Jednou z mnoha výhod jógy je, že pro praxi nepotřebujete skoro nic - jen své tělo a chuť praktikovat. Proto na lekci je potřeba vzít jen pohodlné oblečení. Ve studiu jsou k zapůjčení podložky, nicméně ideální je časem pořídit si svoji vlástní. Během praxe jógy nepijeme, můžete se napít potom. Na lekci se pravděpodobně zapotíte, proto se doporučuje vzít ručník.
Základní pravidla Mysore lekcí:
  • 1
    Pozice se přidavájí postupně
    Neočekávejte, že na své první Mysore lekci budete praktikovat celou sérii. Začínáme od základů. Než se naučíme rozumět složiým textům, měli bychom se naučit číst slabiky. Stejně to funguje i tady - než začneme cvičit celou sérii, musíme se naučit dýchat správně a soustředit se, pamatovat si pořadí pozic. Na začátku je to možná dost těžké, ale pak se z praxe stane tanec, meditace v pohybu. Neočekávejte, že se nové pozice budou přidávat na každé lekci. Je potřeba, aby na ně člověk byl připraven morálně i fyzicky. Teprve pak bude praxe bezpečná. Buďte trpěliví. Cílem praxe nejsou nové ásany, nybrž změny, které se v nás dějí na cestě.
  • 2
    Nebojte se toho, že lekce není «vedená»
    Ano, lekce není vedená tak, že učitel stojí vepředu, něco ukazuje a všichni to po něm opakují. Avšak se nemusíte bát: učitel Vás nenechá napospas osudu. Vždy ho můžete požádat o pomoc. Nebojte se zapomenout na pořádí pozic, nebo na to, jak se dostat z pozice ven. Učitel je tu vždy pro Vás. Postupně se naučíte celou sestavu - to je nejpřirozenější a nejefektivnější způsob učení. Věřte mi, že praxe v Mysore stylu vám poskytne zcela nový pohled na praxi ásan.
  • 3
    Pokud potřebovujete pomoc nebo vysvětlení, vyčkejte učitele
    Pokud chcete, aby Vám učitel pomohl zaujmout nějakou z poloh, potřebujete poradit anebo si nejste jistí, že děláte pozici dobře, počkejte si na učitele. Můžete si jen zůstat v jakémkoliv pohodlném sedě anebo jít do pozice «napůl», do té doby než učitel bude mít čas.
  • 4
    O dopomoci v polohách - tak zvaných «adjustmentech»
    Je důležité si uvědomit, že když učitel Vás v nějaké z poloh dopomáhá, neznamená to nutně, že ji děláte špatně. Často díky «adjustmentu» se do polohy dostanete hlouběji, anebo je to jen nasměrování, abyste si uvědomili, jaké svaly by měli být v té či jiné poloze zapojené. Také neměli byste očekávat, že Vás učitel bude «adjustovat» neustále. Nejste na lekci sami. Občas «adjustment» se nedělá záměrně, abyste mohli najít svůj vlástní klič k určité ásaně.
  • 5
    Pokud jste dorazili na lekci, není nutné udělat celou sérii «perfektně»
    Na Mysore lekcích je právě hezké to, že svoji praxi můžete dělat podle svého současného stavu. Pokud jednoho dne vám není dobře, není nutně dělat celou sérii, někdy stačí jen pozdravy slunce a závěrečné pozice. I tohle přispívá k udržení toku energie v našem těle.
  • 6
    Na lekcích nemluvte s ostatními studenty
    Během lekce se každý student snaží soustředit na svoji praxi. Proto je lépe mluvit pouze s učitelem v případě, když potřebujeme nějaké vysvětlení. Na všechno ostatntí máme čas před a po lekci.
  • 7
    Zaměřte se na svoji praxi
    Během lekce se snažíme zaměřit se výhradně na sebe a na svoji praxi. Snažte se nedívat na to, co dělají ostatní, neúpravujte si neustále oblečení, podložku nebo účes. Během praxe nepijeme (praxí generujeme vnitřní teplo, které detoxikuje tělo. Voda toto teplo redukuje). Také, prosím, vypínejte zvonění a neberte telefony do cvičící místnosti.
  • 8
    Dodržujte pravidla a poslouchejte učitele
    Jóga - je starobýlá praxe původem z Indie. Stejně jako ve mnoha indických fylozofických školách, v józe jsou znalosti předávány přímo z učitele na žáka. Žák by se proto neměl hádat se svým učitelem. Během praxe Ashtanga Vinyasa jógy, měli bychom dodržovat pravidla, a upozorňuje-li nás učtel na něco, měli bychom na to vzít ohled. Je to také součást práce se svým égem.
  • 9
    Je velmi důležité pravidelně chodit na lekce, hlavně pokud jste začátečník!
    Učitel vždy věnuje spoustu času začátečníkům, vysvětluje jim nové pozice, dýchání a přechody. Často kvůli tomu nemůže věnovat tolik pozornosti ostatním studentům. Proto je pro začátečníky zvlášť důležité pravidelně navštěvovat lekce, aby nezapomněli na vše, co se naučili. Je to ve vašem vlástním zájmu a v zájmu všech ostatních účastníků lekce.