Mula Bandha: Posuňte svou praxi jógy na novou úroveň (praktické tipy uvnitř)
Jóga se praktikuje tisíce let, a její přínosy pro tělo a mysl jsou dobře známé. Hodně jógových studentů a učitelů však přehlíží jeden důležitý aspekt praxe: pánevní dno.

Pánevní dno se považuje za "sídlo" první čakry, která souvisí s pocitem bezpečí, intuicí a schopností projevovat se na velmi základní úrovni. Muladhara čakra je základem pro veškerý další duchovní rozvoj a považuje se, že je to také sídlo kundalini energie, která je zodpovědná za naši vnitřní sílu a duchovní probuzení.

Na praktičtější úrovni jsou svaly pánevního dna klíčové pro hodně fyziologických procesů včetně močení, stolice, sexuální aktivity a porodu.

Nejlepší způsob práce s pánevním dnem je (oproti rozšířenému názoru o tom, že pánevní dno je potřeba pouze posilovat) ve 3 hlavních směrech:
  • Uvědomění
  • Relaxace
  • Vědomé posilování
Pokud se chcete dozvědět, jak na to, připojte se k mému nadcházejícímu on-line kurzu Jóga pro ženy: sebe-péče, sebe-vědomí a pánevní dno.

V tomto článku bych se ráda zaměřila na způsob vědomého posilování pánevního dna. Mula Bandhu.

Mula Bandha je totiž mocná technika, která dokáže povznést vaši jógovou praxi na novou úroveň. Posílením svalů pánevního dna můžete zlepšit svou celkovou stabilitu a rovnováhu, což usnadní udržování náročných pozic. Mula Bandha také může pomoci prohloubit váš dech a zlepšit vaši koncentraci, což vám umožní zůstat přítomni v okamžiku a hlouběji se spojit se svou praxí. Po 12 letech vlastní praxe ashtanga jógy mohu říci, že je to právě Mula Bandha, co stojí za veškerým fyzickým a dokonce i duchovním pokrokem během asánové praxe.

Teď vám poskytnu několik praktických tipů, jak začlenit Mula Bandhu do svého života a posunout tímto svou praxi na další úroveň.

  1. Najděte své svaly pánevního dna Než začnete Mula Bandha, je nezbytné identifikovat svaly pánevního dna. Jedná se o svaly, které běží od vaší stydké kosti k vaší kostrči a kontrolují močení, pohyby střev a sexuální aktivitu. Chcete-li procítit svaly pánevního dna, představte si, že se snažíte zastavit proces močení. Svaly, které k tomu používáte, jsou svaly pánevního dna. Dalším způsobem, jak si tyto svaly uvědomit, je sedět na židli s nohama na zemi a rukama na stehnech. Zhluboka se nadechněte a při výdechu stáhněte svaly pánevního dna. Měli byste cítit zvednutí a pocit napnutí ve svalech mezi sedacími kostmi.
  2. Zapojte Mula Bandhu do svých ásan Jakmile najdete svaly pánevního dna, je čas začít začleňovat Mula Bandhu do praxe ásan. Začněte jednoduchými pozicemi jako Tadasana (pozice hory) nebo Balasana (pozice dítěte) a zaměřte se na zapojení svalů pánevního dna při nádechu a uvolněte je při výdechu. Jakmile se s touto technikou více zorientujete, můžete začít začleňovat Mula Bandhu do náročnějších pozic nebo později do celého praxe.
  3. Praktikujte Mula Bandha po celý den Mula Bandha není určená jen pro vaši jógovou praxi; můžete ji cvičit kdykoliv během dne. Můžete to udělat, když si čistíte zuby, čekáte ve frontě nebo dokonce během jízdy.
I když je Mula Bandha pro pánevní dno extrémně přínosná, pro zdraví pánevního dna nestačí jen posilování.

Vše je o rovnováze. Věnujte pozornost také uvolnění této oblasti.

Pokud jste žena, která chce zažít přínosy praxe Mula Bandha a jógy pro pánevní dno, zvažte přihlášení do mého online kurzu, který jsem vytvořila speciálně pro tento účel. Jóga pro pánevní dno může pomoci řešit běžné problémy, jako je inkontinence moči, prolaps pánevních orgánů a sexuální dysfunkce, a zároveň zlepšit celkovou sílu a stabilitu.

V kurzu Jóga pro ženy: sebe-péče, sebe-vědomí a pánevní dno se naučíte funkční techniky a cviky zaměřené na svaly pánevního dna, včetně nejen Mula Bandhy, ale také relaxačních technik a technik zameřených na uvědomování této oblasti. Budete mít také příležitost spojit se s jinými ženami, které se setkávají s podobnými problémy, a nalézt tím pádem podpůrné a bezpečné prostředí pro sdílení.

Pokud máte zájem zažít benefity jógy pánevního dna, zvažte přihlášení do kurzu ještě dnes. Vaše tělo i mysl vám za to poděkují!