Změň svůj mozek pomocí protahování - jak jóga skutečně funguje
Jakožto osoba, která praktikuje jógu již 12 let, dokážu mluvit hodiny o benefitech, které pravidelná praxe poskytuje. Věděli jste ale, že je jóga také schopná zlepšit vaši mozkovou činnost? Je to pravda, a neříkám to jen proto, že jsem učitelka jógy!

Existuje mnoho vážných vědeckých výzkumů, které toto dokazují, ale abych vás nezatěžovala suchými fakty, raději vám povím svůj osobní příběh.

Stěhovali jste se někdy do nového města či země? Může to být těžké, že? Ještě si dobře pamatuji, když jsem se přestěhovala do Prahy z Moldavka ve 21 letech - zmatek z jiné kultury, jazyková bariéra a pokusy se zorientovat v místní dopravě. Bloudila jsem jako stín.

Přeskočíme o 12 let dál: před třemi měsíci jsem se přestěhovala do Německa. Hodně věcí je jinak v porovnání s mojí první emigrací. Včetně toho, že 12 let praktikuji jógu. A řeknu vám, tohle dělá velký rozdíl.

Jóga zlepšuje nejen flexibilitu těla, ale také neuroplasticitu. Neuroplasticita je taková flexibilita mysli. Je to schopnost mozku přizpůsobit se novým podmínkám, vytvářet nové neuronové a dráhy jako reakci na zkušenosti a výzvy.

Vědomým pohybem totiž dokážete zlepšit vaši celkovou mozkovou činnost! A když se setkáte s novou výzvou, jako například navigovat ulicemi nového města, učit se nový jazyk, nebo dát dohromady nábytek z IKEI, váš mozek je lépe vybaven.

Věřte mi, to potřebuji, když se teď učím německy. Jednou jsem si chtěla objednat ryby (jsem pescetarián - to znamená, že jím všechno kromě masa) a místo toho jsem dostala obří talíř hovězího. Nebyla jsem zrovna nadšená!

Byl to jen vtipný příklad, ale jóga mi fakt pomáhá ponechat otevřenou mysl a v nových podmínkách vidět nejen výzvy, ale také příležitosti.
Takže, pokud praktikujete jógu, neměli byste se bát životních změn - a je jedno, kolik je vám let!

A teď trochu vědy! Studie ukázaly, že praxe jógy zvyšuje šedou hmotu v mozku, která je zodpovědná za zpracování informací a regulaci emocí. Kromě toho bylo zjištěno, že jóga zvyšuje hladinu GABA - neurotransmiteru, který pomáhá snižovat úzkost a podporuje relaxaci. Zlepšená neuroplasticita mozku díky pravidelné praxi jógy také snižuje riziko depresí, úzkosti a dalších duševních poruch.

Takže příště, až budete na své jóga podložce, pamatujte si, že nepracujete pouze na své fyzické flexibilitě, ale také zlepšujete flexibilitu svého mozku. A kdo ví, možná se vám stane, že si objednáte špatné jídlo - díky zlepšené neuroplasticitě se tomu jen usmějete!

Vyzkoušejte zdarma prvních 7 dní předplatného na moje on-line kurzy jógy tady

Když také procházíte životní změnou a potřebujete podporu, zvu Vás na své úvodní koučinkové sezení zdarma