Jak cvičit jógu doma

Tento článek píšu během skoro celosvětové karantény - první v historii lidstva. Uzavřená kina, tělocvičny a ... studia jógy

Znamená to, že zmizela ta spousta obvyklých věcí, kterými naplňujeme svůj den, často jen proto abychom se nesetkali... sami se sebou.
Uvědomili jsme si, co a kdo je v našich životech důležitý a bez čeho se dá obejít. Proběhlo velké přehodnocení. A to platí i pro jógu. Odpovědnost za naši praxi nyní leží jen na nás samotných.

Hlásím se k tradici Ashtanga Vinyasa jógy, proto budu situaci rozebírat z hlediska této praxe

Tradičně se Aštanga jóga praktikuje 5x týdně formou Mysore stylu a 1 týdně probíhá vedená lekce. Styl Mysore je samostatná praxe ve skupině ostatních studentů v tempu svého dechu a podle svých možností za přítomnosti učitele

Nejprve se podívejme na hlavní důvody, proč lidé chodí na kurzy Mysore ve studiu:
  • Aby vnímali energii ostatních studentů a učitele
  • Aby získali fyzickou dopomoc v pozicích („adjustment") od učitele
  • Pro pokyny a rady učitele
  • Za disciplínou a motivací. Je těžké přinutit se cvičit doma bez „nakopnutí", mezi spoustou rozptýlení, jako je například prach na podlaze, který je potřeba urgentně utřít, nebo neumytým nádobím, které se zrovna během cvičení začne vehementně dožadovat umytí
  • Aby ukázali svůj pokrok učiteli a dostali pochvalu
Pojďme si projít všechny tyto body a zjistit, jak můžeme jejich absenci vnímat dokonce jako dočasnou výhodu.
1. Energie ostatních studentů a živá přítomnost učitele
Učím online kurzy od listopadu 2020. A než jsem s tím začala, myslela jsem si, že se energie Mysore lekcí nedá nahradit online. Mýlila jsem se. Ano, je to jiný. Ano, obrazovka nenahradí Shalu (jógové studio). Mně a mým studentům se však podařilo vytvořit komunitu, která se vzájemně podporuje i na dálku. A k aštanga józe se prostřednictvím mých online kurzů dostane ještě více lidí, než kdybych učila jenom offline. Jako učitel dělám vše, co je v mých silách, abych tuto komunitu podporovala a rozvíjela ji. Je to moje velká inspirace a v současné době to vnímám i jako svoje poslání

2. Fyzická dopomoc v pozicích („adjustment") od učitele

Použiji slovo „adjustment", protože v češtině neexistuje ekvivalent, který by odrážel podstatu procesu. Adjustment není vždy „oprava" ani "dopomoc".

Ne všichni si uvědomují, že učitel vám poskytuje adjustment nejen tehdy, když děláte něco „špatně". Pojďme se podívat na různé funkce adjustmentů:

  • "Technická" funkce. Učitel dá studentovi jasně najevo, jak má danou pozici dělat, a navede jej svýma rukama správným směrem. V tomto případě jde o úpravu chyb
  • "Fyzická" funkce. Pomocí adjustmentu učitel pomáhá studentovi zaujmout pozici, kterou sám student zatím nezvládne. Případně učitel může pomoct studentovi zaujmout pozici hlouběji
  • Psychologická funkce. Někdy je adjustment vyjádřením péče a pozornosti. A někdy učitel pomocí „úprav" člověku jen ukáže, o kolik více toho dokáže jeho tělo.
Hlavním úkolem adjustmentů ale z dlouhodobého hlediska je dojít k tomu, aby už žádný adjustment nebyl potřeba. Aby se člověk sám naučil zaujmout správnou pozici. Stal se silnějším a nezávislejším

A někdy je nejlepším adjustmentem žádný adjustment. Učitelé někdy adjustment neprovádějí záměrně.

V psychologii existuje pojem „syndrom naučené bezmocnosti". To je situace, kdy si člověk zvykne v něčem dostávat pomoc, a pak si myslí, že on sám to nikdy nedokáže. A tak se o to ani nepokouší, i když už je toho schopný. Existuje příběh o slonovi, který jako malý byl uvázán na obyčejném tenkém laně, a nemohl ho přetrhnout. Sloni mají dobrou paměť, takže si zapamatoval, že není třeba se pokoušet přetrhnout lano, protože je to k ničemu. A když se z něj stal obrovský slon, to tenké lano ho pořád drželo.

Vidím to i na svých Zoomech. Studenti občas mají rychlejší pokrok, než na živých lekcích. Protože spoléhají jen na svoje schopnosti, ne na fyzickou dopomoc učitele.

Teď, když jde o praxi jógy (a nejen to), mnozí mají pocit, že byli hozeni přes palubu. A buď můžete nechat svou praxi utopit, nebo vše posunout na novou úroveň.

Adjusmenty jsou nezbytné a důležité. Dočasná absence adjustmentů vás však donutí vyzkoušet si ásany samostatně, nastudovat si jejich techniku, podívat se na tutoriály, a naučit se spoléhat na sebe. Možná pochopíte i to, že tam, kde jste vždy "potřebovali pomoc" už ji vlastně nepotřebujete.
Hlavním úkolem adjustmentů ale z dlouhodobého hlediska je dojít k tomu, aby už žádný adjustment nebyl potřeba.
3. Pokyny a doporučení učitele.

V tomto ohledu online funguje také skvěle. Stačí se jen přihlásit na můj online kurz Úvod do aštanga jógy a uvidíte to sami :)

4 Disciplína a motivace.

Pokud nutně potřebujete studio, abyste se dokopali k praxi, předáváte tím zodpovědnost za svůj život někomu jinému. Je však na vás, abyste cvičili, nebo ne. Je na čase pochopit důvod, proč ve svém životě potřebujete praxi. Co vám to dává. Když jasně rozumíte tomu, proč to děláte, bude o dost snadnější rozbalit si podložku každé ráno.

5. Potřeba ukázat učiteli svůj pokrok a dostat pochvalu

Dala jsem to jako samostatný bod, protože i když se hodně mluví o nepřipoutanosti, stejně to všichni potřebujeme ve větší či menší míře. A také to může být motivací navštívit Shalu.

Nyní můžeme svojí pěknou praxí udělat dojem maximálně na členy rodiny (dobře, ještě sledující na Instagramu!). A je to také důvod zamyslet se nad tím, pro koho tuto praxi vlastně děláte. Proč potřebujete chválu a uznání. Chcete cvičit, i když se na vás nikdo nedívá?

... A také, když praktikujete doma, můžete si udělat ásany, které vám nejdou, klidně 10krát po sobě, padat z nich s hlasitými zvuky a zívat mezi pozdravy slunce :)
Nyní můžeme ještě více vnímat svou praxi jako ostrov stability v šíleném světě. Jako oporu, stožár a kotvu.

Pokud chcete cvičit jógu doma, ale chybí vám motivace, a nevíte, jak na to, speciálně pro vás pořádám bezplatný webinář "Jak praktikovat jógu doma: tajemství harmonické praxe" 10.5.2021 v 18:00

Vnímejme tuto etapu jako šanci.

Namaste