Sebeláska místo sebekritiky
Většinu svého života jsem si myslela, že čím budu na sebe tvrdší, tím lepší budu mít v životě výsledky.

"Sebekritika je přece můj hnací motor. Hnací motor pro pozitivní změnu" - myslela jsem si.

Trvalo mi dlouho, než jsem si uvědomila, že nejenže mi takovýto postoj nedovolí těchto kýžených výsledků užívat, ale, i když dělám cokoliv a vypadám jakkoliv, nikdy, NIKDY sama se sebou nejsem úplně spokojená.

Když jsem začala mimo učení jógy také koučovat, uvědomila jsem si, že není to jen můj problém.

Jako lidé - a obzvlášť ženy - se často držíme nemožně vysokých standardů a přísně se odsuzujeme za své vnímané nedostatky.

Známý psycholog Carl Rogers jednou řekl: "Nezměníme se, dokud se bezpodmínečně nepřijmeme takové, jací skutečně jsme." Může se to zdát paradoxní, ale je to tak. Abychom se mohli změnit a růst, musíme začít tím, že se plně přijmeme.

Dovolte mi vysvětlit, jak to funguje.

Představte si ženu jménem Markéta. Markéta je unavená z toho, že její sny zůstavají jen v uložených příspěvcích na Instagram, zatímco její život se nikam neposouvá. Nakonec vyhledá odborníka: psychologa, kouče, začne praktikovat jógu a věnovat se technikám mindfullness. Odhaluje svá vlastní omezující postoje a přebírá zodpovědnost za svou současnou situaci.

Super, že?

V 90 % případů se však následně stane něco zajímavého.

Když Markéta vidí své destruktivní vzorce a temné stránky, propadá se hanbě, vině a lítosti. To blokuje její kontakt se světem a hodně ji vyčerpává. A pak se Markéta rozhodne to vše náhle změnit a začne na sebe klást ještě více omezení a požadavků, než dřív. Přece jen je autorka svého života, žádná oběť! Chvíli to funguje, a Markéta si dokonce všímá změn (i když se jí často zdají "nedostatečné").

A pak, v určitou chvíli, se Markéta unaví. Stejně jako po držení drastické diety, začne člověk zase přejídat, psychika Markéty takovýto stres naprosto nezvládá, a vše se vratí do starých kolejí. Markéta se ocitne zpět v bodě A nebo někde blízko něj. Negativní vzorce jsou zpět a stud a pocit viny jen narůstají, protože to zase „nevyšlo".

Co tedy místo toho? Odpověď je jednoduchá: praktikujte soucit místo sebekritiky.

Zde je skvělé cvičení pro rozvíjení sebesoucitu:
  • Vemte si tužku a papír. Napište seznam věcí, které se vám na sobě neblíbí. Pište upřímně, dejte na papír všechny své emoce.
  • Teď podepište tento dopis jménem své nejlepší kamarádky. Osoby, kterou máte skutečně rádi. Představte si, že tento dopis vám o sobě napsala tato osoba. A teď jí napište odpověď. Představte si, co byste této osobě napsali, kdybyste ji chtěli podpořit ze vší své lásky a soucitu.
  • Přečtěte si tento dopis. Je to pro vás. Zkrátka - nikdy na sebe nemluvte tak, jako kdybyste nemluvili na svou nejlepší kamarádku.

Doufám, že vám moje postřehy pomohou na cestě k sebesoucitu a přijetí. Pamatujte, že i jógová praxe je mocným nástrojem pro kultivaci laskavosti a soucitu, a to jak na podložce, tak mimo ni.

Pokud chcete zlepšit sebe-soucit cestou sebelásky a péče o své tělo a duši, vřele doporučuji své on-line kurzy.

Obzvlášť vám na cestě sebelásky pomůžou následující kurzy: Flexibilitou k vnitřní kráse, Body Yogative a Meditace pro každodenní život

Všechny tyto kurzy jsou součástí mého předplatného. Přihlaste se a začněte svoji cestu sebe-lásky už dnes

Přečíst si mé předchozí newslettery můžete tady: https://ashtanga-prague.com/#rec528352057